Nagyon hiányzott már a személyfuvarozás lehetősége a Trainzből. Az SP2-es szervízcsomaggal megkaptuk az utasfuvarozás alkalmazásának lehetőségét. Röviden bemutatnám, hogy hogyan is kell beállítani, és használni ezt az újdonságot.

Ahhoz, hogy tökéletesen működjön a személyszállítás, olyan állomásokra és vasúti kocsikra is szükség van, amik képesek ezeket az újításokat működtetni. Mivel még mi sem tudjuk, hogy miket kell beállítani a modelleken és állomásokon, ezért a saját modellek még váratnak magukra. Szerencsére azonban van elég alapból is. Ahol látható az IND szócska a modell mellett, az biztosan alkalmas erre a funkcióra. Az állomásokból én ötöt találtam.

Készítsünk együtt gyorsan egy menetrendet:

Az első lépés, hogy elhelyezzük az állomásokat, ahonnan és ahova akarnak majd menni a vonataink. Rakjunk a terepkoca egyik és másik oldalára egy-egy állomást, és húzzunk ki közöttünk egy vágányt. Helyezzünk el az egyik állomásra egy szerelvényt, a szállításra alkalmas kocsik használatával. A mozdony lehet tetszés szerint bármi.

A következő lépés, hogy beállítjuk az állomásunkat, hogy milyen tulajdonságokkal bírjon.

Ha rákattintunk a Objects/Object mode/ ? gombbal az állomásra, megjelenik egy konfigurációs ablak. Itt tudjuk a paramétereket megadni. Beállíthatjuk, hogy mekkora legyen a tömegnyomor, szabályozhatjuk, hogy milyen napszakban legyen a csúcsforgalom, milyen időközzel jöjjenek újabb lények és milyen típusú állomás legyen. Egyszóval minden fontos dolgot megadhatunk. Természetesen, ha sok az ember akkor nem biztos, hogy beférnek majd egy menetbe a kocsikba. A személykocsik kapacitása is beállítható a Trains/Train mode/ ? gomb alkalmazásával. Az ittlévő egyéb paraméterekre most nem térek ki.

Ha ezzel megvagyunk, akkor jön a menetrend elkészítés. Ahhoz, hogy a vonatunk menetrendszerit induljon el és álljon meg, szükség van egy nevezett Scheude Rule felvételére. Ezt és az összes szabályt, amit a különböző folyamatok elvégzésére/beállítására használunk, az Edit Session ablakban hozhatjuk létre, ami elérhető a Surveyor menu/Edit Session-ben, vagy a kiírás melletti lap ikonra bökve..

A Scheude Rule szabály hozzáadása után az Edit gombra kattintva megjelenik a szabály beállítási ablaka.

Elsőként meg kell adni, hogy melyik szerelvényre készítjük el a menetrendet (Select Train). Ha megvagyunk, akkor meg kell nevezni azt az állomást (Insert destination) vagy azt a pályára elhelyezhető trackmarkot (Insert trackmark), amire az első menetidőt elkészítjük. Először azt, ahol jelenleg állunk. Ezután a feljövő két nagy dinnyére kell megadni az érkezési (bal) és indulási (jobb) időt. Adjunk meg az egyiknek 10:00-t a másiknak 10:01-et. Ha az állomásunk több vágányt is tartalmaz, akkor lehetőség van a vágány ikonnal megadni, hogy melyikre érkezzünk meg.

Értelem szerűen az első állomásra, ami a kiinduló állomásunk, nem kell megadni. Lehetőség van még egy feladat végrehajtására, amit a játék akkor indít el, ha a vonat beérkezett az állomásra.

Ezeket a folyamatokat annyiszor kell megismételni, amennyi menetidőt és állomást akarunk létrehozni. Egyszóval addig ismételjük, míg el nem készítjük a teljes menetrendet.

Hozzunk létre még 1 menetidőt a másik állomásra, és állítsuk az érkezési időt 10:02-re, az indulást meg 10:03-ra.

Ha ezzel is megvagyunk, akkor eldönthetjük, hogy mi magunk akarjuk vezetni a vonatot, vagy rábízzuk az AI-ra (mesterséges intelligencia). Ha mi magunk akarjuk kipróbálni, hogy mennyit tudunk késni (amolyan MÁV módra), akkor nincs más dolgunk csak lementjük a beállításokat és F2 gomblenyomásával vagy a Surveyor menu melletti vezető ikonnal átmegyünk Driver módba.

Ha az AI-t válasszuk, akkor még be kell állítanunk a vezetőt, és a főnököt. Most kivételesen mindkettőt mi irányítjuk.

A vezetőt hozzá kell rendelni a vonathoz. Ezt a Driver Setup szabály hozzáadásával tehetjük meg. Nézzük meg a listát, mert ha lerakunk egy mozdonyt, akkor automatikusan létrehozza ezt a rule-t. Ha megvan, akkor erre is nyomjunk egy Edit gombot

A feljövő beállító ablakba először meg kell adni a mozdonyvezetőt (ha még nem tette meg helyettünk a program). Ha ügyesek voltunk, akkor megjelenik egy keretablak, ahol megváltoztathatjuk a vezetőt, a nevét, és megadhatjuk a vonatot amit vezetnie kell majd. Az ablak alján a vízszintes sávba bepakolhatjuk a végrehajtandó parancsokat a kis zöld nyilacska segítségével. Itt ugyanaz a lista jön fel, amit az előbb a menetrendnél említettem. Ezek a vezetőparancsok. Sok érdekes van itt, de nekünk jelenleg csak a Drive Schedule fontos. (Ha nem találjuk ezt a parancsot, az azért van, mert előtte engedélyezni kell a használni kívánt parancsokat és alapból nem mind aktív. Ezt egy másik szabály hozzáadásával adhatjuk meg. Nézzük meg, hogy van e egy Driver Command szabály a listában és ha nincsen adjunk hozzá. Ha van, akkor klikk az Edit –re és pipáljuk ki az összes parancsot az egyszerűség kedvéért.) Adjuk hozzá ez a parancsot, és elvileg kész is vagyunk.

Mint látható megadhatunk sok más parancsot is. Hogy ki mit akar csinálni, azt mindenki maga dönti el. Kis ízelítőt a parancsok közül:

Körbejárás – Run Arround Train. (A mozdony lekapcsolódik a szerelvényről, és megkerülve a mási végére hajt. Persze ehhez legalább két vágány kell)

Menj ide – Drive To

Várj x idot – Wait for
 

Ezek parancsok bővíthetőek egyedi megoldásokkal. Az Auran honlapján már vannak mások által készített Driver Command-ok

Egyelőre ne legyen más benne, mert most a menetrendet szeretnénk kipróbálni. Ha megvagyunk, mehet az OK meg még egy OK és az F2 megnyomásával maga a próba.

Arra még vigyázzunk, hogy a játék alapból 10:00-kor kezdi az játékidőt. Ha azonban mi ezt a megadott szabállyal módosítottuk, akkor esetleg értelmét veszti a menetrend, vagy várnunk kell míg elfogy az összes szotyi az asztalról.
Ha mindent jól csináltunk, akkor pár személy eltűnik az állomásról és átteleportálódik a személykocsiba. Bizonyos kocsik ajtajai kinyílnak, és a személyek láthatóvá vállnak az ülésen.
Ha minden jó, a vonatunknak el kell indulnia a beállított időben, 10:01-kor. Érkezünk 10:02-kor, és 10:03-kor mehetnénk tovább, ha beprogramoztuk volna valamire, akár egy másik állomásra, vagy egy körbejárásra.
Az aktuális menetrend egyébként megtekinthető a jobb alsó sarokban a Schedule feliratnál. Ez csak akkor aktív, ha van éppen működő menetrendünk.

Ez tehát a menetrend, amivel kellemesebbé tehető a játékidő.