MÁV BDt 300-as sorozat használati útmutató

A BDt modell a MÁV ingavonati vezérlőkocsija. Napjainkban nagyobb részben V43-as és kisebb részben M41-es mozdonyok távvezérlésére alkalmazzák. A most elkészült modell a V43-as sorozatú villamos mozdonyhoz tartozik, kizárólag csak azt tudja vezérelni. A helyes szerelvényösszeállítás a következő: V43-as villanymozdony, Bhv sorozatú személyvagonok, BDt vezérlőkocsi.

A modell TRS2004 SP4 alatt, illetve TRS2006 alatt üzemel.

A modell helyes működéséhez a DRIVER módban a CABIN üzemmódot kell választani. DCC módban bármelyik mozdonnyal együttműködik, de itt nincs lehetőségünk a kezelőszervek működtetésére.

A BDt vezérlőkocsi CSAK a H0 TTrainz Csapat V43 sorozatú mozdonyával működik CABIN üzemmódban!

A vezérlőkocsi 300-as sorozatú, a pályaszám megadásakor 4 számjegyet kell megadni. Ebből az első 3 számjegy a kocsi sorozatszáma (homlokfeliraton jelenik meg),  a negyedik számjegy az ellenőrző szám. (Pl.: 3124)

A kapcsolókat egérrel kapcsolhatjuk. A kabinban szinte minden kapcsoló működtethető. Így kapcsolható a „Jelzőlámpa próbakapcsoló” , a „Műszervilágítás”, az ablaktörlők, lehúzhatóak az ablakok, a napellenzők.

A vezetőpulton kapcsolhatóak a kapcsolók. Funkcióval azonban csak pár gomb bír. Így az „Áramszedő” kapcsoló hatására elalszik a megfelelő jelzőlámpa. (Itt egy kis hiba van, lásd később…) A „Főmegszakító” hatására elalszik a megfelelő jelzőlámpa, a „Szellőző” kapcsoló is kioltja a segédüzemi lámpát.

A Menetszabályzó kontroller 32 fokozatban tudja a sebességet növelni. Így 50 V-onként emelkedik a vontatómotor feszültség, majd a „Sönt” karral további 4 fokozatot tudunk még adni, így összesen valósághű, 36 fokozatban utazhatunk.

A vezetőálláson a két szélvédő között, a km-óra mellett található a Vezetőállás jelző berendezés. Ez az eszköz a jelzők jelzési képeit ismétli meg. Működéséhez szükséges a H0 TTrainz magyar jelző csomagja, amely jelenleg fejlesztés alatt áll. A jelzőcsomag hiányában a Vezetőállás jelző fehér fényt ad. A Vezetőállás jelző kapcsolatban áll az Éberségi berendezéssel. A kettő együttes neve Egyesitett Éberségi és Vonatbefolyásoló Berendezés (EÉVB). Az EÉVB kapcsoló a fülke hátfalán található. A kapcsolót BE állásba fordítva aktiválódik az Éberségi Berendezés. Amennyiben a jelzőkészlet telepítve van a pályán, a Vezetőállás jelzőn megjelenő fények hatására az Éberségi Berendés figyelmeztető hangot ad. A jelzők hiányában is működik a berendezés, 15 km/h sebesség felett 1550 méterenként megszólal az éberségi jelzőkürt, trillázó hanggal, amelyet a SPACE gomb megnyomásával kell elhalgattatni. Amennyiben nem nyomjuk meg a SPACE billentyűt, a berendezés befékezi a vonatot. (elaludt a masiniszta) Ha az EÉVB állítja meg a vonatot, kb 30 másodpercig várnunk kell, aztán a játék visszaadja a vezérlést.

Az EÉVB kiiktató kapcsoló alatt található a Tolatási üzem átkapcsoló. A kapcsoló elfordítására a Vezetőállás jelző T fénye gyullad ki. Ilyenkor maximálisan 40 km/h sebességgel végezhetünk tolatási mozgásokat, a sebesség túllépésekor befékeződik a vonat. Az éberségi felhívások itt is megszólalnak, ha az EÉVB kapcsoló BE állásban van.

Hibák:

1. Ha olyan pályán használjuk a modellt, ahol nincs magyar jelző telepítve, tolatási módba kapcsoláskor szkript hibaüzenetet kapunk. A Vezetőállás jelző T fénye kigyullad, de a 40 km/h-s tolatási sebességhatár érzékelés nem működik, 40 km/h feletti sebességnél a berendezés nem old le.

2. Az áramszedő kapcsolót az egérrel kapcsolva a következő jelenséget tapasztaljuk: a kapcsológomb visszaugrik alaphelyzetbe, a jelzőlámpa elalszik, az áramszedő nem emelkedik fel. Nyomjuk meg az áramszedő bekapcsoló gombot a Numerikus Billentyűzeten (1), így az áramszedő fel fog emelkedni. Ha csak az 1-es gombot használjuk az áramszedő felengedésére, a jelzőlámpa nem fog elaludni.

3. A vonóerő megszüntetésekor, ha egyből 0 pozíciót állítunk be, a feszültség mérő műszer mutatója nem megy vissza alaphelyzetbe. Azt manuálisan kell visszavezérelnünk (2-es gomb nyomogatása).