Mazsola Tananyag Előszó
Akit a mozdony füstje még nem csapott meg
(Vasútról és modellekről egészen kezdőknek)
Adhattam volna ezt a címet is: Kézikönyv kezdő szimulánsoknak. Miért is ne? Akinek a horgászás a hobbija az a pecás, akinek a kerekezés, az a bringás, aki modelleket készít az a modellező. Mi, akik a számítógépes szimulátorokba estünk bele nem vagyunk pecások, sem bringások, de modellezők sem.
GYIK: Akkor hát mic vogmunc?
VÁLASZ: Szimulánsok. (Némelyikünk fertőző is!) Nevezhetnénk e faj egyedeit „virtuális modellezőknek” is, de ez két szó. Ráadásul mindkettő idegen eredetű.
GYIK: A „szimuláns” az nem idegen?
VÁLASZ: Az is idegen szó, de csak egy. Ugyanakkor kiválóan alkalmas a lényeg megragadására: Aki szimulátort használ, az szimulál, s aki szimulál az szimuláns. Nem-e? A „virtuális” jelzőt meg eleve kikérjük magunknak: teljesen normálisak vagyunk – legalábbis kezdetben 🙂
Egy modellező – akár valódi, akár virtuális – nem azért van, hogy legyen, hanem azért hogy valamit tegyen. Ez a tevés kétféle lehet: van aki inkább csinálja a modellt, van aki inkább csak használja. A szimuláns egy kicsit hátrányban van az ősmodellezővel szemben: nem tudja elrontani a modellt, amit amazok még megtehettek. Sokan ezért felhagynak a szimulálással.
„Ki nem állott már a vasúti pálya mellett, némi félelemmel vegyes csodálattal nézve a robogó vonat után, amint dübörögve rohan a karcsú acélsíneken?” – írja dr. Czére Béla, a Közlekedési Múzeum egykori igazgatója egyik írásában (Kultúra Világa – Minerva, 1959.) Ebből a csodálatból gyakran egész életre szóló szerelem lesz. Az igazi elkötelezettekből lesznek a vasutasok. De a többség megmarad a csodálkozásnál. Vannak, akik képeket, képeslapokat gyűjtenek, vagy maguk járják a világot fotózva, videózva az útjukba kerülő vasutakat. A modellezők azonban külön családot alkotnak: nem csupán gyűjtenek, de alkotnak. Ki-ki vérmérséklete, egyénisége szerint épít mozdonyokat, kocsikat, egyszerűbb vagy bonyolult terepasztalokat – gyakran igazi vasutak pontos mását. Az sem semmi, amikor egy kész modell működését vezérli az ember – még ha csak gyerek is.
Azt hiszem nincs olyan technikai eszköz, amelynek kicsinyített mása nem került gyerekek kezébe. E játékokat elkészíteni is öröm és csodálni kell azokat, akik ezt az örömszerzést profi szinten művelik. Ne feledd: ők is voltak kezdők, csak komoly feladatok legyűrése után váltak a modellezés nagymesterévé. Ha most úgy érzed, hogy valamilyen virtuális küszöbön állsz, akkor Neked szólnak az itt következők. Ezekkel akarok Neked segíteni, hogy ne egészen idegenként lépj be ebbe a virtuális világba.
ELÖLJÁRÓBAN: amiről szó lesz, az a modell alapját képező valóság: a VASÚT. Az, amiről a szimulációs program dokumentációjában szinte semmit sem olvashatsz. Ott megtanulhatod a járművek és a pálya építésének módját. Rengeteg tanköny (Tutorial) és kéziköny (Manual) található az Interneten. Ezek és főleg a multimédiás animációk megmutatják hogyan kell csinálni szinte mindent. Semmi sem hiányzik belőlük, csupán a lényeg: az, hogy mit modellezünk, mit akarunk lemásolni. Mert abban megegyezhetünk, hogy modelljeink hasonlítsanak a valóságra. – Ez persze nem zárja ki az álmokat, a fantáziát, csupán az ökörködést.