Bemutatjuk, hogy kell angolváltót, azaz átszelési kitérőt készíteni a Trainz-ben. Nem ez az egyetlen módszer, amelyet alkalmazni lehet, a cikket csupán az elinduláshoz ajánljuk…

1. lépés

Gyakorlásképpen húzzunk ki két vágányt a képen látható módon. A kitérők 1:9-es arányú kitérést biztosítanak, ezeken a váltókon maximum 40 km-h sebességgel lehet közlekedni kitérő irányban, egyenesben pedig maximum 100 km/h a megengedett sebesség. A rácsvonalon kihúzott vágányon szemeljünk ki egy pontot, lehetőleg valamelyik rácsponton. Ettől a ponttól (1:1 méretarányú pálya készítésénél) lépjünk jobbra egy egységet, majd 9 egységet felfelé. Így megkapjuk az 1:9 arányú hajlást.

2. lépés

Kössük össze a vágányok keresztezésén kívülre eső vágányrészeket úgy, hogy még egy plusz csomópontot lehelyezünk az összekötő vágányra. A csomópontok kb. 25 méterre vannak az egyenes részek metszéspontjától.

3. lépés

Az összekötő vágányok elkészítése után ki kell egyenesíteni a váltó egyenes vágányait. A piros X-el jelölt vágányokat egyenesítsük ki a menüben kiválasztott egyenesítő szerszámmal. Láthatjuk, hogy szép egyenes keresztezést kapunk.

4. lépés

Az összekötő vágányok középső csomópontjait fogjuk meg, és húzzuk be középre, azonban ne tegyük rá a metszéspontra, hanem kicsit előtte rakjuk le.

5. lépés

Helyezzük el a váltóállító művet. Sajnos az igazi 2 állítóműves átszelési kitérő nem készíthető el a Trainz-ben a valóságot jól szimulálandó, ezért 4 állítóművet kell alkalmaznunk. Azonban található egy szkript a DLS-en, amely a váltók állítását szinkronizálja, így talán a valósághoz jobban hasonlító állítóművet is felszerelhetünk.

Betekintve a kitérőbe, láthatjuk, milyen szépen sikerült megoldani a kérdést…

6. lépés

Állítsuk be a váltók szabványos állását, ajánlom az egyenes irányokat beállítani.

7. lépés

Következhet a tesztelés, rakjunk le egy vonatot a vágányra, majd járassuk meg a kitérőn.

Ezzel el is készítettük az átszelési kitérőnket. Sok sikert az alkalmazásához!

Kiegészítés:

A Trainz-ben már rendelkezésünkre állnak fixen lemodellezett kitérők, így az angolváltók is. Használatuk nagyságrendekkel hatékonyabb, és kinézetük is sokkal élethűbb. Mivel fix kitérők, látszanak a mozgó alkatrészek, látszik a terelés iránya. A DLS-en számtalan ilyen kitérő között válogathatunk.